Porady dotyczące pielęgnacji wyrobów z wiskozy

Porady dotyczące pielęgnacji wyrobów z wiskozy

  admin  

 (0)

Wiskoza to materiał, który niesie za sobą wiele korzyści. Ma właściwości higroskopijne, pozwala skórze oddychać, jest lekka, przewiewna i atrakcyjna wizualnie. Odpowiednia pielęgnacja wiskozy sprawia, że wykonane z niej ubrania czy domowe tekstylia zachowują piękno na długi czas.

Czy wiskoza to dobry materiał? Zdecydowanie tak! Łączy w sobie zalety lnu, bawełny i jedwabiu. Jest idealna na lato, bowiem posiada właściwości chłodzące, które pozwalają przetrwać nawet upalne, duszne dni. Poza sezonem letnim sprawdza się równie dobrze. Jest higieniczna, delikatna, przyjazna i przyjemna dla skóry. Jej połyskliwa struktura sprawia, że idealnie nadaje się na sukienki, również eleganckie.

Polecamy szyć z niej także spodnie, koszule, bluzki, akcesoria dla maluszków, jak np. kokony i otulacze, piżamy i tekstylia do domu, np. pościel, ręczniki, zasłony lub obrusy.

Pielęgnacja wiskozy obejmuje:

  • pranie,
  • suszenie,
  • prasowanie,
  • zapobieganie gnieceniu się.

Niby proste, bo robimy to z innymi rzeczami, ale w przypadku wiskozy należy zachować pewną ostrożność. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik dotyczący pielęgnacji ubrań, tekstyliów i innych rzeczy z wiskozy.

Jak prawidłowo prać wiskozę?

Podstawowa czynność – pranie. Tutaj najważniejsze są dwie kwestie: w czym prać i w jakiej temperaturze, aby dana rzecz się nie skurczyła.

Należy pamiętać, że tkanina wiskoza ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, więc nie wymaga, a wręcz nie lubi wysokiej temperatury prania! Z powodzeniem może być prana w temperaturze max 30st. – wtedy będzie bezpieczna.

Zalecamy pranie ręczne, aczkolwiek nic się nie stanie, jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce. Musisz tylko pamiętać, żeby wybrać odpowiedni program – pranie delikatne, pranie jedwabiu lub pranie ręczne, w zależności od modelu pralki.

Przed włożenie ubrań do pralki, przewróć je na lewą stronę!

Co ważne, do prania rzeczy z wiskozy nie należy używać detergentów w proszku, niewskazane są też płyny do płukania i inne zmiękczacze. Wybierz delikatny detergent w płynie, który sprawdzi się w niższych temperaturach.

Pssst! Ubrania z wiskozy przed właściwym praniem możesz zamoczyć w lodowatej wodzie. Ten trik sprawi, że tkanina nie tylko się nie odbarwi, ale też nie skurczy.

Jak prawidłowo suszyć wiskozę – czy można to robić w suszarce bębnowej?

Zdecydowanie nie, bowiem suszarka bębnowa zniszczy włókna tkaniny i doprowadzi do zmechaceń. Spowoduje też trwałe zagniecenia, których później się nie pozbędziesz, a nawet miejscowe odbarwienia.

Zrezygnuj z automatycznego odwirowywania. Chcąc zachować je w doskonałej formie, należy rozłożyć je na płasko, wcześniej możesz je owinąć w ręcznik i odcisnąć z nadmiaru wody – to nasz patent, a następnie wystawić na świeże powietrze, tylko nie na słońcu!

Prasowanie wiskozy

Prasowane to zawsze najtrudniejszy krok w pielęgnacji ubrań, bo jak to zrobić, żeby nie narobić szkód? Delikatnie, nastawiając żelazko na niską temperaturę.

Chcąc uniknąć wyświecania się materiału, prasuj na lewej stronie lub przez delikatną ściereczkę. Unikaj prasowania szwów, kieszeni czy guziczków – po to, żeby uniknąć trudnych do usunięcia zagnieceń i miejscowych wyświeceń.

Jeśli masz żelazko parowe, śmiało go użyj – to doskonała alternatywa dla tradycyjnego modelu. W tym przypadku jest o tyle prościej, że nie trzeba przewracać ubrań czy pościeli na lewą stronę.

Jak przechowywać wiskozę

Pielęgnacja wiskozy to również jej przechowywanie. Sukienki, spódnice, bluzki wykonane ze 100% wiskozy należy przechowywać na płasko. Jeśli wiskoza jest domieszką do innych materiałów, możesz powiesić je na wieszaku, dbając o to, aby w szafie nie było dużego ścisku – wówczas tkanina będzie mogła swobodnie oddychać.

Podsumowanie - jak pielęgnować wiskozę i zapobiegać jej gnieceniu

Wiskoza się gniecie, to fakt, ale niektóre rodzaje mniej. Tkanina wiskozowa o powierzchni fakturowanej będzie gniotła się w mniejszym stopniu, a ewentualne ślady zagnieceń nie będą bardzo widoczne.

Jeśli chcesz, żeby wyroby z wiskozy były idealnie czyste, nie gniotły się i tym samym prezentowały się pięknie, stosuj się do podstawowych zasad pielęgnacji:

  • podczas prania uważaj na temperaturę i stosowane środki,
  • zapomnij o wirowaniu,
  • susz wiskozę wyłącznie na płasko,
  • prasuj w niskiej temperaturze,
  • przechowuj na płasko, a jeśli masz ubrania tylko z dodatkiem wiskozy (poniżej 30%), powieś je w szafie, zachowując odpowiedni luz między ubraniami.

 (0)