Jak prać wiskozę?

Jak prać wiskozę?

  admin  

 (0)

Wiskoza jest materiałem syntetycznym o właściwościach zbliżonych do jedwabiu. Jak wiadomo, jedwab nie lubi namaczana ani ciepłej wody. Czy z tkaniną wiskozową trzeba postępować podobnie? Sprawdź, jak prać wiskozę, aby jej nie uszkodzić.

Wiskoza – co to takiego?  

Wiskoza to tkanina syntetyczna wyglądem zbliżona do jedwabiu. Materiał powstał w XIX wieku we Francji. Opracowali go dwaj chemicy — Ludwik Pasteur oraz Hilaire de Chardonnet, którzy zapragnęli stworzyć sztuczny jedwab. W tym czasie we Francji zmagano się z pandemią, który zniszczyła hodowlę jedwabników. Opracowanie materiału zbliżonego do jedwabiu stało się zatem jedną z kluczowych potrzeb w tamtych czasach. Do wynalezienia wiskozy doszło przypadkiem. Hilaire de Chardonnet w czasie wywoływania zdjęć w ciemni fotograficznej rozlał na podłogę preparat na bazie nitrocelulozy. Kiedy próbował go wytrzeć, zauważył cienkie włókna, które przypominały mu włókna jedwabiu.

Idąc tym tropem, wyprodukował tkaninę wiskozową z celulozy, będącej naturalnym polimerem. Celuloza jest substancją występującą naturalnie w ścianach komórkowych niektórych roślin (m.in. lnu, bawełny) i glonów, ale wytwarza się ją także z drewna. Aby stworzyć tkaninę wiskozową, Hilaire de Chardonnet poddał celulozę drzewną chemicznej obróbce. W ten sposób otrzymał włókna, z których następnie wyprodukowano tkaninę. Warto wiedzieć, że włókna wiskozowe występują w dwóch postaciach – ciągłej i ciętej. Z pierwszych wytwarza się materiał zbliżony do jedwabiu, zaś z drugich podobny do bawełny. 

Wiskoza na metry w otula.pl

Wiskoza jest tkaniną wytwarzaną do dzisiaj. To materiał najczęściej wybierany na wiosenne i letnie ubrania, ponieważ cechuje się dużą przewiewnością i lekkością. Z tkaniny wiskozowej szyje się przede wszystkim damskie sukienki, bluzki i koszule. Produkuje się także ubranka dla dzieci oraz dziecięce akcesoria, takie jak kocyki czy otulacze. Nie każdy wie, że wiskoza jest materiałem hipoalergicznym, dlatego można z niej stworzyć zarówno ubrania dla dzieci, jak i osób ze skłonnością do reakcji alergicznych i podrażnień.  

Co więcej, tkanina wiskozowa jest bardzo uniwersalna. Kupując wiskozę na metry w naszym sklepie, można stworzyć nie tylko bluzeczki czy sukienki, ale także spodnie, kombinezony czy spódnice. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uszyć z niej także ubrania dla panów. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia szyjącego. Zaletą wiskozy jest stosunkowo niska cena. To materiał o wiele tańszy od jedwabiu, mimo że posiada podobne właściwości. W ofercie naszego sklepu można znaleźć wiele różnych tkanin wiskozowych w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej oraz niskiej cenie. Wszystkie sprzedawane przez nas materiały cechują się wysoką jakością, popartą certyfikatem Oeko-Tex.

Jak prać tkaninę wiskozową?

Ponieważ wiskoza jest materiałem podobnym do jedwabiu, wiele osób ma wątpliwości co do tego, jak należy z nią postępować. Jak prać tkaninę wiskozową, aby jej nie uszkodzić? Podobnie jak w przypadku jedwabiu, zalecana jest zimna woda. Przed pierwszym praniem zaleca się namoczyć ubranie z wiskozy w lodowatej wodzie, aby zapobiec odbarwieniu lub skurczeniu. Dopiero po namoczeniu tkaninę wiskozową można wyprać w wyższej temperaturze, jednakże nieprzekraczającej 30-40 stopni Celsjusza.

Materiał najlepiej prać ręcznie. Jeśli jednak zdecydujemy się na pranie automatyczne, to należy zrezygnować z wirowania. Ubranie najlepiej jest ręcznie odcisnąć z wody. W ten sposób zapobiegnie się odbarwieniu tkaniny.

 (0)