Tkaniny na Patchwork zestawy

Patchwork to technika rękodzielnicza, która polega na łączeniu materiałów o różnych wzorach i teksturach. Początki patchworku sięgają aż do starożytności, ale największą popularność zyskał on w XIX wieku – patchworkowe ubrania, kołdry, a nawet żagle szyto zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Aktywne filtry

Technika ta na początku była wykorzystywana ze względu na swoją praktyczność – przedmioty codziennego użytku można było wykonać w sposób tani, bez konieczności dokupowania tkanin.

Współczesny patchwork wyewoluował – wykorzystuje nowoczesne technologie, maszyny do szycia czy programy do projektowania wzorów. Za co go lubimy? Przede wszystkim, za możliwość stworzenia niepowtarzalnych wzorów – z resztek tkanin, które trafiłyby do kosza na śmieci, mogą powstać prawdziwe krawieckie dzieła sztuki.

Oprócz tego patchwork to ukłon w stronę środowiska naturalnego – wykorzystanie końcówek materiałów do tworzenia użytecznych przedmiotów i dekoracji wpisuje się w ideę zero waste.

Materiały do patchworku

Z tkanin patchworkowych można stworzyć wiele różnych projektów. Oto kilka przykładów:

  • narzuty i pledy – używane jako oryginalne przykrycie na łóżko lub sofę albo modny koc, na którym można zrobić piknik w ogrodzie,
  • poszewki na poduszki – idealne do dekoracji pomieszczeń w stylu boho i rustykalnym,
  • torby na zakupy – ekologiczne i estetyczne torby, dzięki którym ograniczymy zużycie plastiku,
  • akcesoria kuchenne – z patchworku można stworzyć piękne fartuchy, obrusy, podkładki czy rękawice,
  • patchworkowe ubrania – na przykład zwiewne spódnice w stylu hippie,
  • obrazy – z patchworku można stworzyć też niecodzienne dekoracje ścienne,
  • zabawki edukacyjne dla dzieci – na przykład książeczki sensoryczne albo maty, na których maluch bezpiecznie będzie poznawał otaczający go świat. Różnorodność wzorów, kolorów i faktur będzie dodatkowym bodźcem stymulującym rozwijający się mózg niemowlaka.

Tkaniny na patchwork – sklep internetowy Otula

W proponowanych przez nas zestawach materiałów do patchworku dobraliśmy kolorystycznie kawałki – tak, aby pasowały do siebie nawzajem i aby razem tworzyły piękne, barwne kompozycje.

Mamy nadzieję, że uda wam się wybrać coś specjalnie dla siebie, jednak jesteśmy otwarci na propozycje – wystarczy mail na adres kontakt@otula.pl. Czekamy na wasze wiadomości!