Jak prać i dbać o tkaniny bawełniane, aby zachowały swój wygląd?

Jak prać i dbać o tkaniny bawełniane, aby zachowały swój wygląd?

  admin  

 (0)

Tkaniny bawełniane ma w szafie z pewnością większość z nas. Zapewniają komfort noszenia, są przewiewne i przyjemne w dotyku, a poza tym wytrzymałe. Jednak chociaż są trwałe, ich pielęgnacja nie powinna być traktowana po macoszemu. Co zrobić, aby bawełniane ubrania na długo zachowały dobrą kondycję?

Praktyczna bawełna nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych – co jest kolejnym aspektem, który tłumaczy jej popularność. Nie oznacza to jednak, że zniesie wszystko. Niewłaściwe pranie, prasowanie czy nawet przechowywanie może sprawić, że ulubione elementy garderoby zmienią swój wygląd i właściwości.

Najczęstsze błędy w praniu tkanin bawełnianych

Nieprawidłowa pielęgnacja bawełny zaczyna się już na etapie prania. Jakie grzeszki najczęściej mamy na sumieniu? Oto one:

  • zbyt wysoka temperatura prania. Zaleca się pranie tkanin bawełnianych w temperaturze do 40 stopni Celsjusza,
  • zbyt długi czas prania – dłuższe pranie może spowodować, że bawełna stanie się szorstka i trudna do wyprasowania,
  • pozostawienie ubrań w pralce po zakończeniu cyklu, co może zaowocować pojawieniem się zagnieceń, zawilgocenia i nieprzyjemnego zapachu.

Czym się kierować przy wyborze detergentów do prania tkanin bawełnianych?

Kolejną kwestią są detergenty, czyli proszki do prania, odplamiacze i płyny do płukania, które stosujemy podczas prania bawełnianej odzieży. Najlepiej wybierać produkty delikatne, które nie zawierają dużych ilości agresywnych środków wybielających. Ich regularne stosowanie może osłabić włókna i splot tkaniny.

W przypadku ubrań białych warto zamienić mocne detergenty na specjalne proszki i płyny z substancją optycznie rozjaśniającą materiał, a ubrania kolorowe (zwłaszcza ciemne) prać w proszkach z dodatkiem np. olejków, które zapobiegają wypłukiwaniu się barwnika.

Jak przechowywać tkaniny bawełniane, aby zachowały swoją jakość?

Większość ubrań przechowujemy w szafach – to oczywiste. Czysta, przewiewna szafa zapewnia ochronę przed kurzem, roztoczami i innymi zanieczyszczeniami, które mogą stopniowo gromadzić się w tkaninie.

Kolejną kwestią jest światło słoneczne – kolor materiału, który wystawiamy na działanie promieniowania UV, po pewnym czasie zacznie blednąć. Ważne jest też, aby szafa czy garderoba były wentylowane – wilgoć i ciepło to idealne wręcz warunki do rozwoju grzybów i bakterii, które nie tylko niszczą ubrania, ale są też groźne dla zdrowia.

Czy suszenie tkanin bawełnianych na zewnątrz jest dobrym pomysłem?

Choć suszarki elektryczne są bardzo wygodne, nie sprzyjają żywotności tkanin – zwłaszcza jeśli suszenie odbywa się w wysokiej temperaturze. Może ona powodować kurczenie się materiału. Również suszenie w zamkniętych, słabo wentylowanych lub zawilgoconych pomieszczeniach (np. w piwnicy bądź na strychu) nie będzie dobrym pomysłem.

„Najzdrowsze” dla ubrań z bawełny jest suszenie na powietrzu – najlepiej świeżym.

Czy można używać wybielaczy do prania tkanin bawełnianych?

Silne wybielacze są najczęściej ostatnią deską ratunku w przypadku trudnych do usunięcia plam, na przykład z tłuszczu czy czerwonego wina. Za „magiczne” działanie tych produktów odpowiedzialne są najczęściej związki chloru lub tlenu, które szybko rozprawiają się z zabrudzeniami, jednak nie są obojętne dla tkanin, nawet tych bawełnianych. Pranie bawełny z użyciem tego typu wybielaczy powinno być przeprowadzane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

W jakiej temperaturze prasuje się bawełnę?

Bawełna jest odporna na wysokie temperatury, jednak niektóre elementy garderoby, na przykład te zdobione haftami, aplikacjami czy nadrukami, mogą wymagać większej uwagi. Najbezpieczniej jest prasować ubrania z tkanin bawełnianych w temperaturze od 120 do 180 stopni Celsjusza – w razie wątpliwości warto w pierwszej kolejności sprawdzić wskazówki na metce. Dobrym patentem jest również prasowanie ubrań przełożonych „na lewą stronę”.

Jak dbać o tkaniny bawełniane z dodatkiem innych materiałów?

Często zdarza się, że ubranie wykonane jest z kilku rodzajów włókien. W takim wypadku, przed jakimkolwiek zabiegiem pielęgnacyjnym – czy to pranie, suszenie, czy prasowanie – należy sprawdzić metkę. Wiele tkanin naturalnych i syntetycznych nie toleruje wysokich temperatur, przez co nawet niewielka domieszka takich włókien może spowodować trwałe uszkodzenie struktury materiału, jeśli wypierzemy go w zbyt gorącej wodzie.

 (0)