KOCYK DLA MALUSZKA – JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ?

KOCYK DLA MALUSZKA – JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ?

  admin  

 (1)

  All

Każda mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka, więc z dużą starannością wybiera każdy element jego wyprawki. Kupowanie kocyka wiąże się zwykle z wieloma wątpliwościami – Czy przykrycie ma wystarczającą grubość i malcowi będzie dostatecznie ciepło? Czy tkanina jest trwała, hipoalergiczna i miękka? Czy dziecko się nie spoci ani nie przegrzeje? 

Odpowiedni materiał do szycia kocyka 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju materiały, ale oczywiście nie wszystkie nadają się do uszycia kocyka dla maluszka. Przykładowo z produkty wełny podrażniają delikatną dziecięcą skórę i są trudne do utrzymania w czystości. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku sztucznych, nieoddychających tkanin, które mogą powodować odparzenia i alergie.

Velvet

Na szczęście istnieją też materiały odpowiednie dla dziecięcej skóry. Dzianina velvet na kocyki nadaje przykładowo idealnie, ponieważ jest miła w dotyku (pluszowa struktura), bezpieczna, delikatna i dostępna w wielu kolorach. Można zdecydować się na przykrycia gładkie lub pikowane (ścieg stebnówkowy nieprujący się po przecięciu). Warto podkreślić, że velvet jest lekki, a jednocześnie ciepły. Wykonane z niego kocyki należy prać w niskich temperaturach (ok. 30°C) bez użycia płynu do płukania, nie wybielać oraz nie prasować od strony flizeliny. Zazwyczaj tkanina tego typu jest jednostronna – jedna z nich jest gładka, a druga posiada króciutki, pluszowy włos. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje velvetu, a mianowicie zwykły oraz ultra soft, który jest znacznie delikatniejszy w dotyku. 

kocyk dla maluszka

Bawełna

Bawełna to również odpowiedni materiał do szycia koca. Tekstylia tego typu są bowiem miłe w dotyku i zapewniają właściwą cyrkulację powietrza (co chroni malca przed przegrzaniem). Na rynku istnieje nawet tzw. biobawełna, która sprawdza się u alergików oraz dzieci ze skórą atopową (posiada certyfikat świadczący o tym, że rosła w czystym środowisku). Z powodzeniem można też zakupić przykrycia bambusowo-bawełniane, które są grube i puszyste, a przy tym całkowicie ekologiczne. Warto jednak sprawdzić uważnie, czy bawełna nie ma domieszek włókien syntetycznych, takich wiskoza, poliakryl lub dralon, gdyż ich obecność znacząco obniża jakość tkaniny. Temperatura prania tego typu materiałów wynosi od 40 do 60°C i można je prasować.

Minky

Warte polecenia są też kocyki minky. Wspomniana tkanina składa się bowiem z włókien poliestrowych znacznie cieńszych niż bawełna czy wełna, wygląda jak aksamit z wypustkami (wypukłe wzory serduszek, kropek lub pasków, które stymulują u dziecka zmysł dotyku) oraz posiada właściwości oddychające. Polar minky jest miękki, ciepły, rozciągliwy oraz przyjazny dla skóry. Większość kocyków minky posiada certyfikat Oeko-tex, który potwierdza, że wyrób jest ekologiczny i bezpieczny. Plusz minky występuje w różnych wzorach, kolorach i gramaturach (np. 265 gr/m2, 350 gr/m2, 380 gr/m2), co bezpośrednio przekłada się na cenę wyrobu. Warto dodać, że na rynku dostępne są też kocyki dwustronne (bawełna i polar minky), które świetnie sprawdzają się w chłodniejsze dni.

By zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo, powinniśmy dobierać koce, pościele i inne przykrycia z dużą uwagą i pełną starannością. Warto pamiętać, że dzianina velvet na kocyki nadaje się idealnie, ale wełna i nieprzepuszczające powietrza tkaniny już niekoniecznie. Przykrycia z dobrej jakości bawełny czy kocyki minky również są warte polecenia. Świadczy o tym ich niesłabnąca popularność wśród świeżo upieczonych rodziców.

 (1)