JAKIE AKCESORIA MOŻNA STWORZYĆ Z TKANINY BAMBUSOWEJ?

JAKIE AKCESORIA MOŻNA STWORZYĆ Z TKANINY BAMBUSOWEJ?

  admin  

 (0)

  Nowości All  

Włókna bambusowe od wieków służyły Chińczykom do produkcji papieru. Niemal w każdej kuchni spotkać można bambusowe deski do krojenia, sztućce lub inne akcesoria kuchenne. Stosunkowo niedawno bambusem zainteresował się przemysł tekstylny. Okazuje się, że uzyskiwana z jego pędów wiskoza bambusowa może być wdzięcznym materiałem włókienniczym.

Cechy tkanin bambusowych

Ważną zaletą tkanin bambusowych jest ich proekologiczny charakter i to wcale nie ze względu na to, że jako surowiec pochodzenia roślinnego tkanina bambusowa po pewnym czasie ulega biodegradacji. Bambus niezwykle szybko rośnie i jest o około jedną trzecią wydajniejszy w absorpcji dwutlenku węgla z atmosfery i produkcji tlenu niż drzewa. Uprawa bambusa nie wymaga pielęgnacji (ścina się go przy samej ziemi, a potem sam odrasta w zawrotnym tempie), dlatego surowiec ten jest wolny od chemii.

Tkanina bambusowa bardzo szybko i skutecznie wchłania wilgoć. Ma też właściwości antystatyczne, a to oznacza, że uniemożliwia przyleganie cząsteczek kurzu. Ponadto utrzymuje komfort termiczny- łagodzi różnice temperatur pomiędzy powierzchnią ciała a otoczeniem. Łodygi bambusa mają właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Wyroby z tkanin bambusowych są trwałe, ale równocześnie delikatne i podatne na gniecenie.

Do czego służą tkaniny bambusowe?

Znakomite właściwości wchłaniania wody sprawiają, że tkaniny bambusowe wykorzystywane są do produkcji ręczników i ścierek. Miłe w dotyku, przewiewne i utrzymujące temperaturę tkaniny są doskonałe dla alergików - nie powodują podrażnień skóry, nie wychwytują kurzu. Nadają się więc do produkcji bielizny i pościeli. Zachwalane przez producentów właściwości antybakteryjne i antygrzybicze bambusa zostały wykorzystane na dużą skalę do wytwarzania skarpet. Delikatność włókien bambusowych sprawiła, że produkowane są z nich przyjemne w dotyku pieluszki, kocyki i pościel dla niemowląt.

 (0)