px

DIY: Szyjemy książeczkę sensoryczną

DIY: Szyjemy książeczkę sensoryczną

Książeczka sensoryczna to zabawka, która aktywizuje wszystkie zmysły małego dziecka. Dostarczając wielu zróżnicowanych bodźców, stymuluje rozwój mózgu oraz uczy ogólnej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Co ciekawe, dzięki dostępnym na rynku materiałom i dodatkom, z powodzeniem można wykonać taki gadżet w warunkach domowych. W tym celu warto wykorzystać różnorodne tkaniny bawełniane dla dzieci, które są nie tylko przyjemne w dotyku, ale również bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym.

Potrzebne materiały

Aby uszyć książeczkę sensoryczną, należy przygotować kilka rodzajów materiałów, różniących się fakturą, grubością czy kolorystyką. Przydatna będzie przede wszystkim bawełna wafelkowa oraz tkanina minky. Pierwszy materiał wyglądem przypomina słodkie wafelki, jest niezwykle miękki i miły w dotyku oraz wykonany z naturalnych włókien (nie uczula i nie powoduje reakcji alergicznych). Bawełna wafel jest stosunkowo sztywna, ładnie się układa i wygodnie formuje, dlatego może stanowić jeden z głównych elementów własnoręcznie uszytej książeczki sensorycznej. Przygotowując taką zabawkę dla dziecka, zapewne warto sięgnąć również po tkaninę minky, wykorzystywaną w wielu produktach skierowanych do najmłodszej grupy odbiorców, takich jak ubranka, otulacze czy kocyki. Jej delikatne włókna nie podrażniają skóry oraz są w pełni antyalergiczne. Tkanina minky występuje w wersji gładkiej lub wytłaczanej, dlatego skutecznie pobudzi zmysły każdego maluszka starającego się poznawać świat na wielu płaszczyznach. Obok bawełny wafelkowej może stanowić więc główny materiał do stworzenia książeczki sensorycznej. Warto dodać, że tego typu gadżet jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ intensywne pranie czy prasowanie w wysokich temperaturach nie pływa negatywnie na wspomniane materiały. Oczywiście w tym przypadku sprawdzą się też klasyczne tkaniny bawełniane.

minky tkanina

Jak stworzyć książeczkę sensoryczną?

Optymalne wymiary gotowej zabawki wynoszą 20x30cm. W pierwszym kroku zszywamy ze sobą dwa prostokąty z bawełny wafel i tkaniny minky, pozostawiając niewielki otwór na wypełnienie z waty. Następnie obszywamy wszystkie krawędzie i ozdobnym ściegiem dzielimy prostokąt na dwie równe części, nadając mu formę książki. W identyczny sposób możemy stworzyć kolejne strony. Następnie naszywamy na nie wybrane aplikacje – kształty wykrojone z filcu, kolorowe krótkie tasiemki, kieszonki z ciekawą dla dziecka zawartością czy rzepy, które pozwolą na tworzenie materiałowych obrazków. Wszystkie elementy przyszywamy starannie, usuwając wystające nitki i dbając o to, by każda krawędź była gładka, a żaden detal nie stanowił dla dziecka zagrożenia.

Własnoręcznie stworzona książeczka sensoryczna to bardzo atrakcyjna, a zarazem edukacyjna zabawka dla każdego maluszka. Stymuluje bowiem rozwój koordynacji i motoryki, a także pobudza mózg to intensywnej pracy. Dzięki zastosowaniu bezpiecznych tkanin bawełnianych dla dzieci będzie odpowiednia nawet dla niemowląt.

px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl