px

Szyjemy wyprawkę dla dziecka, czyli poliester i bawełna w roli głównej

Szyjemy wyprawkę dla dziecka, czyli poliester i bawełna w roli głównej

Przygotowując wyprawkę dla dziecka do żłobka czy przedszkola, oprócz artykułów plastycznych i higienicznych, trzeba także uwzględnić śpiworek do popołudniowego leżakowania, który jest praktyczniejszy niż zwykła pościel oraz pojemny worek na kapcie. Wspomniane elementy tekstylne można samodzielnie uszyć w domu. Są one bowiem dość proste w wykonaniu, nawet dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z szyciem. W dobrze zaopatrzonym sklepie z materiałami można znaleźć gotowe panele z tkaniny, dostępne we wzorach i kolorach wpisujących się w gusta każdego przedszkolaka.

Z jakiego materiału uszyć przedszkolną wyprawkę?

Poliester to idealny materiał do szycia, który doskonale sprawdzi się na potrzeby szkolnej wyprawki. Tkanina ta jest bardzo praktyczna, ponieważ nie wymaga prasowania i łatwo utrzymać ją w czystości. Warto podkreślić, że dobrej jakości, nowoczesne poliestry umożliwiają skórze oddychanie i nie powodują jej przegrzewania się. Są także bardzo trwałe, a ich kolory nie blakną w praniu i nie płowieją pod wpływem światła słonecznego. Poliester sprawdzi się zatem do uszycia worka dla przedszkolaka. Natomiast do wykonania śpiworka dla malucha uczęszczającego do żłobka, bardziej odpowiednia będzie odporna na rozciąganie, nieuczulająca i miękka bawełna.

Jak samodzielnie uszyć śpiworek?

Do samodzielnego uszycia śpiworka potrzebne będą:

 • gotowy panel z bawełny (zestaw zawiera przód i tył śpiworka w rozmiarach 105x50 cm, dodatkowy panel oraz mufkę do wózka),
 • suwak o długości 105 cm,
 • podszewka,
 • ocieplina w takim samym rozmiarze (opcjonalnie).

Instrukcja szycia:

 1. Składamy do siebie podszewkę i włókninę ocieplającą. Całość spinamy szpilkami, fastrygujemy, a następnie zszywamy maszynowo.
 2. Zamek przypinamy do bawełnianego materiału tak, aby jego prawa część była na wierzchu, a następnie przyszywamy całość z obu stron za pomocą stopki do zamków.
 3. Do prawie gotowego śpiworka po lewej stronie przypinamy nierozcięty panel (prawą stroną do prawej strony podszewki). Następnie fastrygujemy i zszywamy całość (bez górnego boku).
 4. Przewlekamy śpiworek na prawą stronę i wykańczamy materiał, równo podwijając jego brzegi i zszywając ozdobnym ściegiem.

Jak wykonać worek na kapcie?

Worek na kapcie uszyjemy z dodatkowego panelu poliestrowego. W tym przypadku potrzebne będzie również ok. 2 m taśmy lub sznurka.

Instrukcja szycia:

 1. Z dłuższego boku tkaniny odmierzamy listwę na sznurek o szerokości ok. 4 cm, zaginamy, fastrygujemy i zszywamy na maszynie.
 2. Składamy tkaninę na pół i dokładnie spinamy szpilkami jeden brzeg z drugim, a następnie zszywamy je grubym ściegiem.
 3. W pozostawioną u góry listwę za pomocą agrafki wciągamy sznurek lub taśmę.

Samodzielne wykonanie wyprawki do przedszkola to ogromna satysfakcja dla rodzica. Natomiast dziecko na pewno będzie zadowolone, mając ze sobą coś z materiału w osobiście wybrane wzory, własnoręcznie wykonanego przez mamę czy innego członka rodziny. Warto podkreślić, że w przypadku szycia worka najlepiej sprawdzi się poliester, a przy wykonywaniu śpiworka warto postawić na klasyczną bawełnę.

px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl