px

Dzianina

Dzianina

Spadł już pierwszy śnieg i nadeszły chłody. Nie ma to jak wtulić się w ten jesienno- zimowy czas w przyjemną w dotyku, ciepłą, milutką dzianinę. Wszyscy spóźnialscy w pośpiechu szukają idealnych na mroźną zimę pięknych, kolorowych, ciepłych i miłych w dotyku dzianin. Jest ona zaraz obok tkaniny jednym z najpopularniejszych wyrobów włókienniczych.

Dzianina to płaski wyrób włókienniczy powstający przez tworzenie rządków lub kolumienek wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Przędza w dzianinie ma bardzo duże wrobienie, dzięki czemu dzianina jest bardzo elastyczna i rozciągliwa we wszystkich kierunkach.

Idealnie sprawdza się zimą. Jest elastyczna dzięki czemu czujemy się w niej bardzo swobodnie. Kryje w sobie wiele odsłon dzięki czemu ma tak wszechstronne zastosowanie.

Typy dzianin:

Dzianina dresowa to tak zwana „Dresówka”. Wyróżnia się charakterystycznymi pętelkami na lewej stronie (dzianina niedrapana). Może być gładka, a także z przeróżnym nadrukiem. Najczęściej szyjemy z niej wszelkiego rodzaju bluzy, sukienki, spodnie dresowe jaki i prawą stronę zimowej czapki lub komina. Do dresówki zaliczamy również dzianinę drapaną. Jej lewa strona jest włoskowata. Niektóre dresówki możemy traktować jako materiał dwustronny. Lewa strona tworzy miłe futerko, prawa - gładką i delikatną dzianinę co świetnie sprawdzi się jako np. dwustronny koc.

    

Kolejnym rodzajem dzianiny jest jersey. Jest to bardzo wdzięczny materiał do szycia bluzek, sukienek, spódniczek czy tunik. Jersey po obu stronach jest gładki. Posiada pewną charakterystyczną cechę, która może bardzo ułatwić nam życie. Po ucięciu brzeg dżerseju podwija się na prawą stronę i może stanowić atrakcyjne wykończenie rękawków bluzki czy sukienki.

  

Do wykończenia bluz, dresów, czapek i rękawiczek świetnie sprawdzi się ściągacz delikatnie prążkowany lub gładki.

Dzianina ściągaczowa najczęściej jest jednobarwna, ale za to występuje we wszystkich kolorach tęczy. Do szycia dzianin najlepiej używać maszyny typu overlock. Jednak zwykła maszyna domowa również świetnie sprawdzi się w tej roli. A oto kilka wskazówek, które ułatwią nam pracę z dzianiną:
Najlepiej używać specjalnej igły do dzianiny – charakteryzuje się ona tym, że na końcu posiada zaokrąglenie. Dzięki temu nie tnie włókien dzianiny.

Szyjąc na zwykłej maszynie musimy używać ściegu elastycznego, zygzaka lub ściegu overlockowego. Tylko wtedy ścieg nie pęknie i będzie rozciągał się razem z dzianiną.

Aby dzianina nie rozciągała się podczas szycia, należy ustawiając maszynę zmniejszyć docisk stopki oraz zwiększyć gęstość ściegu.

Nie ma to jak kocyk z pięknej włóczki w ukochanych przez Was kolorach: musztardowy, mietowy, szary i inne

      

Teraz już tylko pozostaje wybrać jakiś piękny materiał i usiąść do maszyny.

  

px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl