px

Wzory i humory

Wzory i humory

Tkaniny we wzory 

Tkaniny gładkie określa tylko kolor. Możemy tworzyć zestawienia kontrastowe lub monochromatyczne, w tej samej gamie kolorystycznej. Monotonię tkanin gładkich warto przełamać łącząc je z tkaninami wzorzystymi. Umiejętnie połączone będą nawzajem podkreślać swoje piękno. Tkaniny gładkie będą stanowiły dyskretne, ale jakże potrzebne tło dla tkanin we wzory. Pierwsze skrzypce będą grały wzory a tkaniny gładkie będą uzupełnieniem. Wzory wysunął się na pierwszy plan. Niektóre wzory mają określone konotacje. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć czy stworzyć nastrój sięgamy po konkretne wzory.

 

 

 

Grochy / kropki - wesołe

To bardzo wdzięczny, dziewczęcy wór. Bardzo popularny w latach pięćdziesiątych, po który ostatnio sięgamy coraz częściej. Czy to na ubraniach, czy w dekoracjach grochy zawsze zawadiacko „mrugają okiem”. Potrafią wprowadzić w dobry nastrój, dodać lekkości i radości. Należy tylko pamiętać o kilku zasadach ich łączenia. Bezpiecznie wyglądają w połączeniu z tkaninami gładkimi. I tutaj można pokusić się o tkaniny w różnych, nawet kontrastowych kolorach. Natomiast jeśli chcemy grochy połączyć z innymi wzorami geometrycznymi, powinniśmy robić to w obrębie tej samej tonacji kolorystycznej. Bowiem kilka kolorów i kilka wzorów mogą stworzyć wrażenie przytłoczenia, nadmiaru i niepokoju.

 

Kwiaty – romantyczne

Kwiaty i wzory roślinne. W stroju przeważnie wiosną lub latem. Jako dekoracje, poduchy lub zasłony, dla miłośników natury i przyrody. Wzory kwiatowe mogą być małe i drobne, tzw. łączka lub duże – pojedyncze kwiaty lub w bukietach. Im mniejszy wzór tym charakter delikatniejszy. Duży wzór roślinny podkreśla elegancję i dodaje powagi. Tak jak w przypadku grochów najlepiej ten wzór zestawiać z tkaninami jednobarwnymi. Ze względu na występowanie większej ilości kolorów w tkaninie z motywem kwiatowym, łatwo jest dobrać tkaninę w jednym kolorze. Kwiaty też można łączyć z pasami ale należy bardzo uważać by kolory były identyczne.

 

Paski – poukładane

Wzór w pasy daje poczucie harmonii w stroju i spokoju w otoczeniu. Poduszki dekoracyjne lub narzuta w paski podkreślają ład i porządek. Rolety w pasy poziome „poszerzają” okno czy wnękę. Zasłony w pasy pionowe optycznie podwyższają mieszkanie. Garderoba w pasy w pionie wyszczupla. Ciekawym zabiegiem może okazać się uszycie poduszki w pasy… ale po skosie! Wtedy pasy stają się troszkę „niespokojne” a poduszka niebanalna. Pasy można łączyć z innymi pasami. Cieńsze lub grubsze w tej samej tonacji, połączone w pionie i poziomie mogą stworzyć ciekawy efekt wizualny.

 

Zygzaki – drapieżne

Zygzaki to taka niespokojna natura. Są drapieżne, wyraźne i bardzo odważne. Trochę „pokazują zęby”… w uśmiechu ;) Im mniejsze tym łagodniejsze. To wzór, który bardzo dominuje w zestawieniach i należy go dawkować z umiarem. W wersji dwukolorowej, nawet duże, potrafią być spokojniejsze od zygzaków w kilku kolorach. Najbezpieczniej jest je łączyć z tkaninami gładkimi.

 

Krata – poważna

Krata może być stateczna ale też można osiągnąć efekt eleganckiego luzu. Krata może ocieplić nowoczesny wystrój mieszkania, dodać przytulności. Krata to bardzo wyrazisty wzór dlatego należy ją łączyć tylko z tkaninami gładkimi. Bardzo sprawdza się w tkaninach tapicerskich. Często fotele lub abażury są mocnym akcentem w mieszkaniu. Niebanalna też jest pościel w kratkę czy klasyczny koc. Chyba najbardziej popularną rzeczą w kratkę w domu jest ściereczka kuchenna. W garderobie należy zachować umiar. Najlepiej gdy tylko jeden element stroju jest w kratkę.

 

Etniczne – ciekawe

Wzory etniczne to ciekawość świata, innych kultur. To otwartość na coś innego, niebanalnego i oryginalnego. Warto je otaczać tkaninami gładkimi by podkreślić wyjątkowość wzoru. W stroju, przeważnie zimą pojawiają się wzory skandynawskie a latem orientalne. W wystroju wnętrz ta zasada mniej obowiązuje i obrusem czy poduszką w etniczny wzór można się cieszyć cały rok.

 

Gwiazdki – dziecięce

„Idzie niebo ciemną nocą…” Gwiazdki to wzór kojarzony z sypialnią. Sny w pościeli w gwiazdki są słodkie, anielskie i niebiańskie. To wzory, które też najczęściej występują w pokojach dzieci. A w garderobie pojawiają się na sukienkach lub spódniczkach Małych Księżniczek lub przyszłych Gwiazd :)

px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl