Z JAKICH MATERIAŁÓW USZYĆ PODSTAWOWE CZĘŚCI GARDEROBY? – PORADNIK

  admin  

 (0)

Odpowiednio dobrany krój oraz wysokiej jakości tkanina to podstawowe parametry, które wpływają na końcowy wygląd i wygodę noszenia danego elementu garderoby. Jakie materiały i tkaniny będą zatem idealne do uszycia spodni, bluzek, koszul czy sukienek?

Materiały do szycia a przeplatanie się włókien

Materiały zasadniczo dzielą się na tkaniny i dzianiny. Pierwsze z nich powstają w wyniku przeplatania prostopadłych względem siebie układów nitek (osnowy oraz wątku). Taka technika sprawia, że tkaniny charakteryzują się małą rozciągliwością, a więc lepiej zachowują swój pierwotny kształt. Tkaniny najczęściej wykonane są z lnu, bawełny, wełny lub jedwabiu i wyróżniają się zastosowaniem splotu gładkiego, wzorzystego lub żakardowego. Tkaniny wykorzystuje się zwykle do szycia spodni garniturowych, koszul, płaszczy czy też sukni wieczorowych. Z kolei dzianiny powstają w wyniku łączenia ze sobą rządków oraz kolumienek wzajemnie przeplatających się oczek. Sprawia, to iż dzianinowe materiały do szycia charakteryzują się dużą elastycznością i przewiewnością. Znaczącą wadą dzianin jest niestety tendencja do nadmiernego rozciągania. Z dzianiny najczęściej wykonuje się swetry, sukienki, szaliki, rajstopy, pończochy, czy też bieliznę osobistą.

Gramatura oraz skład materiału

Zarówno dzianiny, jak i tkaniny mogą wyróżniać się odmiennym składem i gramaturą.

Włókna naturalne, takie jak jedwab, bawełna, kaszmir, moher czy len wykorzystywane są przede wszystkim do szycia topów i koszul. Naturalne tkaniny oraz dzianiny są także popularne wśród producentów spodni. Przykładem mogą być amerykańskie dżinsy, które klasycznie szyje się z bawełny lub spodnie garniturowe wykonane z lnu. Miłośnicy sukien wieczorowych będą poszukiwać tkanin jedwabnych, kaszmirowych czy też lnianych. Nierzadko materiały tego typu są wzbogacone o dodatek włókien syntetycznych, który poprawia właściwości użytkowe ubrania (m.in. zwiększa jego wytrzymałość i rozciągliwość). Jeżeli chodzi o materiały sztuczne wytwarzane z surowców naturalnie występujących w przyrodzie (np. wiskoza, włókno bambusowe, lyocell) oraz materiały syntetyczne produkowane z polimerów (np. poliester, poliamid, elastan), to wykorzystuje się je głównie do szycia letnich sukienek i topów, ubrań sportowych czy też leginsów.

Do odrębnych właściwości materiałów należy ich gramatura. Często bowiem materiały o identycznym splocie i składzie różnią się masą – cięższe są grubsze, a lżejsze bardziej rozciągliwe i prześwitujące. Tkaniny i dzianiny o mniejszej gramaturze idealnie sprawdzą się w przypadku lekkich topów, bielizny nocnej czy letnich sukienek. Natomiast materiały nieco grubsze będą odpowiednie do szycia płaszczy czy swetrów.

Poszczególne tkaniny i dzianiny różnią się nie tylko kolorystyką i wzorem, ale przede wszystkim splotem, gramaturą i składem. Tworząc projekt krawiecki, należy dobrać materiał w taki sposób, by poza walorami estetycznymi, kreacja była również wygodna oraz spełniała określone funkcje.

 (0)