WIOSNA W SALONIE, CZYLI JAK ODMIENIĆ STARY MEBEL PRZY UŻYCIU TKANIN I MATERIAŁÓW

WIOSNA W SALONIE, CZYLI JAK ODMIENIĆ STARY MEBEL PRZY UŻYCIU TKANIN I MATERIAŁÓW

  admin  

 (0)

  All

Wiosna to ciepły, kolorowy i inspirujący do działania czas, który z przytupem wkracza również do naszych domów i mieszkań. Wygląd salonu czy tzw. pokoju dziennego można odmienić w szybki i niedrogi sposób dzięki wykorzystaniu obiciowych tkanin dekoracyjnych.

Popularna tkanina obiciowa – welur tapicerski

Tkanina obiciowa welur występuje w wielu zróżnicowanych kolorach, grubościach i wzorach (np. geometrycznych, kwiatowych, pikowanych i gładkich). Cieszy się ona dużym zainteresowaniem designerów i projektantów wnętrz nie tylko ze względu na swój elegancki wygląd, ale również przez wytrzymałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Warto dodać, że tego typu materiał obiciowy po zaimpregnowaniu specjalnym preparatem, zyskuje również właściwości trudnopalne.

Pikowana ekoskóra

Odnawiając starą sofę lub fotel, możemy również zdecydować się na bardziej klasyczne rozwiązanie, jakim jest materiał pikowany na metry w postaci ekoskóry. Będzie ona odporna na ścieranie i przyjemna w dotyku. Karo lub geometryczne zygzaki to najpopularniejsze sposoby przeszycia, które można wzbogacić kryształowymi guziczkami. Dodatkowym atutem ekoskóry jest łatwość utrzymania jej w czystości, do czego niezbędna jest jedynie wilgotna ściereczka.

sofa i fotele z pikowanej ekoskóry

Wiosenne kolory

Tkaniny dekoracyjne w ciepłych, intensywnych kolorach są niezawodnym sposobem na ożywienie salonu. Decydując się na wprowadzenie koloru do salonu utrzymanego w stylu minimalistycznym lub industrialnych możemy zaryzykować bardziej nietypowymi barwami, takimi jak brudny róż, turkus czy musztardowy. We wnętrzach klasycznych, eklektycznych, rustykalnych czy vintage sprawdzą się z kolei klasyczne odcienie czerwieni, zieleni czy niebieskiego. Odświeżony nowym obiciem fotel, kanapa czy puf zapewne ożywi każdą stonowaną aranżację, wprowadzając do niej wiosenny akcent.

Jak samodzielnie wykonać tapicerowanie kanapy?

Osoby o wysokorozwiniętych zdolnościach manualnych lub te, które lubią majsterkować, zapewne zdecydują się na samodzielne tapicerowanie starych mebli. Odnawianie kanapy należy rozpocząć od rozkręcenia jej na elementy pierwsze (zazwyczaj możliwe jest rozdzielenie siedziska i oparcia). W celu obliczenia wymaganej ilości materiału konieczny jest pomiar każdego z elementów oraz dodanie kilku centymetrów dodatkowego zapasu. Do obicia siedziska warto poprosić o pomoc drugą osobę, gdyż materiał powinien być w tym miejscu precyzyjnie naciągnięty. Wycięte według pomiarów elementy z odpowiednim zapasem należy zszyć i nałożyć na oparcia, przytwierdzając całość w dolnej części kanapy przy użyciu zszywacza tapicerskiego. Warto dodać, że jeżeli mebel jest wykonany z twardego drewna, konieczny będzie model pneumatyczny. W podobny sposób przeprowadzimy tapicerowanie fotela. Jeżeli zadanie to okaże się jednak zbyt czasochłonne i trudne w realizacji, warto zdecydować się na skorzystanie z usług tapicerskich.

Jeżeli konstrukcja kanapy czy fotela jest w nienagannym stanie, warto pokusić się o zmianę wypełnienia lub pokrycia mebla. Na rynku dostępne są tkaniny dekoracyjne różniące się kolorystyką, fakturą czy deseniem, dlatego stworzenie designerskiego mebla, który urozmaici salon na wiosnę, nie będzie stanowiło problemu.

 (0)