VELVET PIKOWANY CZY TKANINA MINKY – CO WYBRAĆ?

VELVET PIKOWANY CZY TKANINA MINKY – CO WYBRAĆ?

  admin  

 (0)

  All

Czym kierujecie się podczas wyboru materiału na akcesoria tekstylne? Stawiacie na wygląd, fakturę, a może ważne są dla Was aspekty praktyczne? W przypadku narzut na łóżko, śpiworków dla dzieci czy koców materiał, z jakiego zostaną one wykonane, powinien być ciepły, trwały i łatwy do utrzymania w czystości. Oczywiście dla każdego ważny jest również wzór i wygląd materiału, stąd też zakup odpowiedniej tkaniny może sprawić drobne kłopoty…

Spośród wielu dostępnych materiałów najczęściej do szycia tego typu wyrobów wykorzystuje się velvet pikowany lub tkaninę minky. Oba materiały mają swoje wady i zalety, a wybór pomiędzy nimi może okazać się trudny. Wówczas należy się skupić nie tylko na właściwościach każdego z nich, ale przede wszystkim na tym, co z nich powstanie i jak zamierzamy to wykorzystywać.

Dlaczego velvet pikowany?

Velvet pikowany to bardzo ładny i efektowny rodzaj tkaniny, która z pewnością daje ciepło, ale też dzięki różnym wzorom pikowania wygląda niesamowicie niemal w każdym wnętrzu. Powstaje z 3 warstw materiału, velvetu, owaty i fizeliny. Jest niezwykle miękki w dotyku, pluszowy. Świetnie sprawdzi się nie tylko do szycia śpiworków, narzut na łóżko, ale również zabawek czy poduszek. Dodatkowym atutem tego materiału jest z pewnością jego bezproblemowa pielęgnacja. Obicia wykonane z velvetu pikowanego można z powodzeniem odkurzać, natomiast inne akcesoria doskonale znoszą pranie w niskiej temperaturze.

A może tkanina minky?

Tkanina minky to delikatny plusz, miękki w dotyku i ciepły. Kilka lat temu właśnie tkanina minky w tłoczone kropeczki podbiła rynek akcesoriów dziecięcych jako materiał idealny dla maluchów. Doskonale sprawdzi się do szycia kocyków, narzutek i poduszeczek do pokoju niemowlęcia. Ma świetne właściwości termoizolacyjne, więc chroni przed zimnem, a dzięki swojej miękkości jest przyjemna w kontakcie ze skórą dziecka. Dobrze znosi pranie w niskich temperaturach, jednak powinna być traktowana z większa delikatnością niż velvet pikowany. Przy nieodpowiednim programie kocyk czy narzutka mogą stracić swój kształt. 

Który materiał wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wybór materiału zależy od indywidualnych preferencji. Obie tkaniny dostępne są na rynku w wielu wariantach kolorystycznych. Polar minky z pewnością nada przytulności i delikatności każdej dziecięcej sypialni. Velvet pikowany natomiast może stać się miłą dla oka i łatwą do utrzymania w czystości ozdobą wnętrz.

 (0)