TKANINY DO SZYCIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH – PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ

TKANINY DO SZYCIA DLA POCZĄTKUJĄCYCH – PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ

  admin  

 (1)

  All

Tworzenie unikatowych, dobrze skrojonych i starannie wykończonych kreacji to marzenie każdego początkującego krawca. Jednak zaczynając swoją przygodę z krawiectwem, warto zastanowić się nad odpowiednim doborem materiału, na którym będziemy pracować. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku tkaniny do szycia są przyjazne dla początkujących. Skomplikowane projekty, trudne ściegi i drogie produkty warto zostawić na późniejszy etap nauki. Na początek najlepiej postawić na tanie materiały do szycia, niewymagające doświadczenia w szyciu i specjalistycznej wiedzy.

Różnica pomiędzy tkaniną a dzianiną

Każdy początkujący krawiec powinien wiedzieć, iż wyróżniamy dwa rodzaje materiałów – tkaninę i dzianinę. Pojęcia te są w mowie potocznej stosowane na zasadzie synonimów, ale w krawiectwie znacząco się od siebie różnią. Mianowicie tkanina powstaje z dwóch układów nitek ułożonych w splot. Jest tkana i ma wątek oraz osnowę. Przykładowe tkaniny to jedwab, dżins, flanela czy welur. Z kolei dzianina składa się z jednej lub wielu nitek, które ułożone są w rządki lub kolumienki. Dzianina charakteryzuje się rozciągliwością. Popularne przykłady dzianin to dzianiny dresowe pętelkowe, polar czy lycra. Różnicę najłatwiej zobrazować na przykładzie bluzek – jeśli chcemy uszyć t-shirt, należy wybrać dzianinę, a jeśli bluzkę wizytową zapewne postawimy na tkaninę.

Podział materiałów ze względu na surowiec
Kolejnym ważnym czynnikiem jest surowiec, z którego wykonany jest materiał do szycia. Podstawowy podział obejmuje:

  • włókna naturalne (np. bawełna, len, wełna), które charakteryzują się dużą wytrzymałością,
  • włókna chemiczne (np. wiskoza, poliester), wśród których należy wyróżnić włókna sztuczne, które pochodzą z naturalnych surowców oraz syntetyczne w całości uzyskiwane w procesie produkcyjnym.

Najlepsze materiały do nauki szycia

Początkujący krawiec swoją naukę powinien rozpocząć na materiałach średniej grubości. Pozwoli to bowiem opanować podstawowe ściegi i techniki szycia oraz potrenować operowanie maszyną do szycia. Materiały szczególnie polecane dla początkujących w tym fachu to: 

  • bawełna,
  • flanela,
  • materiały dresowe,
  • poliester,
  • dżins.

tkaniny do szycia dla początkujących

Kluczowe jest to, by zrezygnować z bardzo elastycznych, śliskich i grubych materiałów. Utrudni to bowiem naukę podstawowych splotów maszynowych czy bardziej ozdobnych szwów. Średniej grubości tkaniny i dzianiny nie wyślizgują się w czasie szycia, nie wymagają również zbyt skomplikowanych splotów i bardzo dobrze układają się na sylwetce przy prostych projektach ubrań codziennych. Po opanowaniu podstaw krawiectwa można stopniowo wprowadzać do swoich projektów materiały wymagające znacznie większej wprawy, takie jak tiul, jedwab czy sztruks.

Materiałoznawstwo to obszerna dziedzina wiedzy, która okazuje się bardzo pomocna przy doborze odpowiedniego materiału do tworzonych kreacji. Najistotniejsze jest to, aby na początku swojej przygody tworzyć projekty bazujące na różnorodnych tkaninach i dzianinach po to, by nauczyć się ich obróbki.

 (1)