SZTRUKS, CZYLI TKANINA VINTAGE, KTÓRA ZDOMINOWAŁA BRANŻĘ ODZIEŻOWĄ

SZTRUKS, CZYLI TKANINA VINTAGE, KTÓRA ZDOMINOWAŁA BRANŻĘ ODZIEŻOWĄ

  admin  

 (0)

  All

Sztruks to tkanina do szycia, posiadająca charakterystyczne, grubsze lub cieńsze prążki. Materiał wytwarzany z bawełny, rzadziej wełny lub jedwabiu, pozwala na wykonanie rozmaitych elementów garderoby. Sztruks nadaje się przede wszystkim do szycia spodni, spódnic, płaszczy, kurtek czy marynarek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Krótka historia sztruksu

Sztruks, zamiennie zwany cordem, został wynaleziony w XVIII wieku. Początkowo był noszony przez wszystkie warstwy społeczne – od biedaków, aż po arystokratów. Jednak ze względu na fakt, iż zapewnia odpowiedni komfort termiczny, dużą wytrzymałość i jest szybkoschnący, stał się przede wszystkim popularną tkaniną do szycia odzieży roboczej. Szczyt popularności sztruksu przypadł na lata 50. XX wieku, kiedy to cieszył się on dużym powodzeniem przede wszystkim wśród uczniów najlepszych amerykańskich szkół. Moda na sztruksowe kurtki czy marynarki została z kolei wylansowana przez popularnych artystów, takich jak Kurt Cobain, The Beatles czy Brigitte Bardot. Jednak na początku XX wieku zainteresowanie sztruksem znacząco się zmniejszyło.

Właściwości sztruksu

Odwiedzając sklep z tkaninami, zapewne warto zwrócić uwagę na sztruks, który jest miły dla oka i dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki dużej gramaturze materiał ten zapewnia odpowiedni komfort termiczny, doskonale sprawdzając się przy produkcji odzieży na sezon jesienno-zimowy. Sztruks jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne (np. przetarcia, blaknięcie czy rozciąganie). Aby sztruksowe ubrania na długo zachowały swój estetyczny wygląd i pierwotne właściwości, warto prać je na lewej stronie, unikać suszenia w suszarce i wirowania oraz prasować przez bawełnianą ściereczkę. Prążkowany materiał wykorzystuje się więc powszechnie do szycia ubrań dla dzieci czy odzieży do pracy w domu i ogrodzie.

Współczesne wykorzystanie sztruksu

Sztruks to materiał, który z powodzeniem możemy wykorzystać również do tworzenia współczesnych konfekcji. Przykładowo można wykonać z niego niektóre elementy garderoby – spodnie, marynarki czy płaszcze, a także najpopularniejsze dodatki – torebki, worki lub czapki. Kurtka czy spódnica ze sztruksu utrzymana w żywych kolorach, zestawiona z ubraniami uszytymi z innych tkanin (np. flanelowe koszule w kratę, bawełniane koszulki czy dzianinowe sweterki) pozwoli stworzyć nowoczesną, niestandardową stylizację. Decydując się na sztruksowe elementy garderoby, warto łączyć je rzeczami wykonanymi z grubszych materiałów, takich jak tweed, kaszmir czy gruba wełna, ponieważ najlepiej komponują się z prążkowaną fakturą.

Sztruks to tkanina do szycia, która coraz częściej pojawia się w sklepach odzieżowych. Uwielbiany przez gwiazdy ubiegłego wieku materiał, jest ciepły, przyjemny w dotyku i praktyczny, dlatego  umożliwia tworzenie podstawowych elementów garderoby oraz niezbędnych dodatków.

 (0)