RODZAJE TKANIN - KTÓRE MATERIAŁY SĄ NAJLEPSZE DLA ŚRODOWISKA?

RODZAJE TKANIN - KTÓRE MATERIAŁY SĄ NAJLEPSZE DLA ŚRODOWISKA?

  admin  

 (0)

  Nowości All  

Dobre dla nas, dobre dla środowiska

Świadomość odnośnie zagrożenia środowiska, a także naszego zdrowia rośnie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to co je, co nosi czy co kupuje. Dla wielu ludzi ważna stała się jakość danego produktu. Wolą dopłacić, niż kupić coś wątpliwej jakości. Nie chcą czegoś, co zostało wyprodukowane w niehumanitarnych, złych warunkach czy ze szkodliwych dla planety lub zdrowia materiałów. Kupując odzież, ludzie również coraz częściej zwracają uwagę na kraj produkcji czy materiał, z jakiego wykonane jest ubranie. Najlepiej, aby tkanina była naturalna… No właśnie, jakie rodzaje tkanin możemy wyróżnić. Jakie materiały można do nich zaliczyć i właściwie które z nich są dobre dla środowiska i naszego zdrowia? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Tkaniny naturalne, sztuczne i syntetyczne

Tkaniny można podzielić na trzy rodzaje - naturalne, sztuczne i syntetyczne. Co się kryje pod tymi nazwami i jakie materiały możemy do nich zaliczyć? Nie przedłużając, zaczynajmy!

Tkaniny naturalne

Można je podzielić na te pochodzenia zwierzęcego, jak i te pochodzenia roślinnego. Do tych pierwszych można zaliczyć jedwab, kaszmir czy wełnę. Natomiast do tkanin pochodzenia roślinnego - bawełnę oraz len. Bawełnę, jak i len pozyskuje się z pól uprawnych. Tkaniny naturalne są najlepszą opcją - są delikatne dla naszej skóry, a przede wszystkim wykonane z naturalnych surowców. Docenią to w szczególności alergicy. Osoby, które chcą żyć w 100% ekologicznie, z pewnością ucieszy fakt, że istnieją również specjalne, ekologiczne uprawy lnu i bawełny. Najlepiej więc, jest wybierać ubrania z materiałów, które pochodzą właśnie z takich pól.

Tkaniny sztuczne

Pewnie pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz słowo “sztuczne” jest coś niedobrego i nie jakościowego. Jednak w przypadku tkanin sztucznych nie ma się czego obawiać. To tylko ich nazwa może brzmieć niezbyt zachęcająco. Tak naprawdę, tkaniny sztuczne są w porządku. Wytwarza się je od podstaw w laboratorium jednak ich surowce są naturalne. Najczęściej jest to celuloza. Przykładami tkanin sztucznych są wiskoza, modal, tencel.

Tkaniny syntetyczne

Tkaniny syntetyczne są wytwarzane także w laboratoriach jednak z surowców, które nie występują naturalnie. Często są to najtańsze tkaniny, jednak nie są tak dobre jakościowo, jak te wcześniej wymienione. Dodatkowo, nie są one zbyt dobre dla środowiska - w końcu jest to tworzywo sztuczne. Do tkanin syntetycznych należą: poliamid, poliester, akryl, elastan czy nylon. Jego zaletą jest łatwość pielęgnacji.

Wybieraj rozważnie!

Wiesz już jakie wyróżniamy rodzaje tkanin, a także jakie materiały można do nich zaliczyć. Z taką wiedzą, możesz świadomie robić zakupy i wybierać dla siebie, jak i dla swoich bliskich najlepsze produkty. Zawsze, kiedy nie jesteś czegoś pewna, możesz sprawdzić daną informację w internecie. Dzięki temu, dowiesz się czy coś jest dobre dla Ciebie, jak i dla środowiska. Pamiętaj, że mamy ogromny wpływ na naszą planetę. Warto również zadbać o swoje zdrowie i wybierać te lepsze jakościowo produkty. W końcu - zdrowie, jak i planetę, mamy tylko jedno!

tkaniny-materialy

 (0)