PODSTAWOWE RODZAJE TKANIN – PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ

  admin  

 (0)

Odpowiedni dobór materiału do szycia umożliwia realizację niepowtarzalnych, estetycznych i funkcjonalnych projektów krawieckich. Decydując się na samodzielne szycie odzieży czy elementów dekoracyjnych i użytkowych do domu, warto poznać podstawowe rodzaje materiałów krawieckich i ich właściwości.

Podstawowe rodzaje tkanin

Podstawowy podział materiałów produkowanych z włókien naturalnych (np. bawełna, kaszmir, jedwab) lub chemicznych (np. poliester, akryl) dotyczy ich układania się na sylwetce – tkaniny trzymające formę, lejące się, dające objętość, przylegające do skóry oraz z fakturą. Jeżeli chodzi o aspekt wizualny, warto również zwrócić uwagę na fakturę materiału, jego połysk lub mat oraz ewentualną zmianę koloru w zależności od ułożenia czy kąta padania światła. Wśród parametrów technicznych należy natomiast wymienić przepuszczalność powietrza, kurczliwość, podatność na gniecenie czy wrażliwość na światło.

Tkaniny trzymające formę

Materiały i tkaniny trzymające formę to m.in. bawełna, jeans, len, poliamid jeansowy, batyst, popelina, oxford, tafta, satyna bawełniana, flanela, surówka, płótno, żakard, sztuczna skóra, zamsz i laminat. Z powodzeniem można z nich wyczarować casualowe ubrania, takie jak koszule, spodnie, sukienki i marynarki. Niektóre ze wspominanych materiałów nadają się również na pościel czy zasłony. Zasadniczo są one praktyczne, estetyczne, wytrzymałe oraz łatwe w obróbce.

Tkaniny lejące się

Szukając materiału do szycia odzieży na specjalne okazje czy typowo letniej, cienkiej garderoby, warto sięgnąć po tkaniny lejące się, które miękko otulają sylwetkę. W tej kategorii produktów znajduje się przede wszystkim atłas, szyfon, żorżeta, koronki, satyna, krepa czy woal. Chociaż układają się one wyjątkowo ładnie, wymagają znacznie bardziej zaawansowanych umiejętności krawieckich, gdyż nierzadko ślizgają się w trakcie przygotowywania wykroju i szycia. Wymagają również odpowiedniej temperatury prania i prasowania.

Tkaniny dodające objętość

Na uroczyste okazje wskazane będą różne rodzaje materiałów krawieckich, które trzymają objętość. Są one lekkie, a zarazem wystarczająco sztywne, by nadać sylwetce pożądany kształt i uzyskać wyszukaną formę kreacji. Tekstylia tego typu mogą stanowić zarówno warstwę wykończeniową, jak i podbicie dla innych materiałów. W tym przypadku do wyboru mamy siatki, tiule, organzy, jedwabie oraz tkaniny bawełniane.

Tkaniny przylegające do skóry

Dla osób rozpoczynających przygodę z krawiectwem dobrym wyborem będą materiały na metry przylegające do skóry. Zawierają one domieszkę elastanu, który pozwala na minimalne błędy podczas wykonywania wykroju czy zszywania poszczególnych elementów, bez ryzyka otrzymania niedopasowanego ubrania. W tej grupie znajduje się m.in. jeans i satyna z elastanem, sztruks, popelina oraz elastyczne tkaniny kostiumowe.

Tkaniny z fakturą

Oprócz funkcjonalności, kolorystyki i wzoru tkaniny nie mniej ważna jest jej faktura. Poza tradycyjnymi, gładkimi materiałami, dostępne są tekstury, takie jak frotte, polar, aksamit, welur, boucle i futra. Są one miękkie i przyjemne dla skóry, dobrze izolują i nie gniotą się, ale wymagają dużych umiejętności krawieckich.

Olbrzymi wybór materiałów i tkanin pozwala na tworzenie zarówno wyszukanych i niepowtarzalnych, jak i klasycznych form krawieckich. Wybierając konkretny surowiec, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność, estetykę oraz łatwość obróbki.

 (0)