OBOWIĄZEK NOSZENIA MASECZKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ – NA CZYM POLEGAJĄ OBOSTRZENIA?

  admin  

 (0)

W związku z pandemią koronawirusa, w Polsce wprowadzono kolejne obostrzenia dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej. Mianowicie od 16.04.2020 r. obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Można w tym celu wykorzystać część ubrania (np. apaszkę, golf) lub specjalną maseczkę ochronną.

Nowe obostrzenia

W Polsce do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa przez osoby znajdujące się w przestrzeni publicznej. Przykładowo twarz należy zakrywać w autobusach i tramwajach, w taksówkach, na rowerze czy podczas joggingu. Oczywiście istnieje kilka wyjątków od obowiązującej zasady. Do tego obostrzenia nie muszą się stosować:

  • dzieci poniżej 4 roku życia,
  • osoby, które ze względu na swój stan zdrowia (np. choroby układy oddechowego) nie mogą się zakrywać,
  • kierowcy z dzieckiem do 4 roku życia oraz osoby podróżujące autem, które razem mieszkają,
  • pracownicy, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem (także kierowcy komunikacji, jeśli oddzieleni są przesłoną od pasażerów),
  • duchowni, rolnicy oraz żołnierze, którzy wykonują czynności związane ze służbą lub pracą.

Jakie maseczki wybrać?

Decydując się na zakup maseczki, warto wybierać te wykonane z wysokojakościowych materiałów, takich jak fizelina, len, poliester, bawełna z lnem, bawełna gładka, bawełna z elastanem, poliamid z poliestrem czy wiskoza z poliestrem. Warto dodać, że maseczki wielokrotnego użytku należy prać i prasować w wysokiej temperaturze po każdym użyciu. Aby zachęcić dziecko do noszenia maseczki, warto postawić natomiast na bawełnę drukowaną cyfrowo w żywej kolorystyce, która zachowa swoje walory estetyczne nawet przy intensywnej eksploatacji.

Jak samodzielnie wykonać maseczkę?

Do samodzielnego wykonania maseczki niezbędna będzie flizelina pełniąca funkcję filtra, bawełniany materiał, odpowiedni wykrój, gumki krawieckie do uszek oraz drucik do ewentualnego usztywnienia maseczki.

W pierwszym kroku należy złożyć materiał na pół, odrysować wzór maseczki oraz go wyciąć. Następnie na obu arkuszach materiału, po jego krótszych bokach, trzeba wykonać identyczne zgięcia w harmonijkę, a potem je zszyć. Konieczne będzie też przyszycie do jednego z arkuszy uszek z gumek, w taki sposób, by były skierowane do wewnątrz. Kolejnym etapem jest zszycie ze sobą dwóch arkuszy materiału od ich górnej części, tak by utworzyć tunel na drucik. Następnie należy zszyć resztę materiału, zostawiając przerwę o wielkości 2-3 cm, w której po przewróceniu maseczki na drugą stronę, należy umieścić kawałek flizeliny o pasującym rozmiarze. Warto dodać, że flizelinę odgrywającą rolę filtra, trzeba wymieniać po każdorazowym użyciu maseczki.

W obliczu obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej warto zastanowić się nad zakupem lub samodzielnym uszyciem maseczki ochronnej. Jeżeli każdego dnia jesteśmy zmuszeni do opuszczania swojego miejsca zamieszkania, zapewne będzie to lepsze rozwiązanie niż maseczki jednorazowe, chusty, kominiarki czy szaliki.

 (0)