px

Najczęstsze błędy, które popełniasz, szyjąc z muślinu

Najczęstsze błędy, które popełniasz, szyjąc z muślinu

Muślin to cienka, delikatna tkanina, która może być wykonana z nici jedwabnej, wełnianej czy bawełnianej – najczęściej spotykany jest muślin bawełniany. Jest lekkim i bardzo wdzięcznym materiałem, występującym w wielu kolorach i wzorach. Często stosowany jest w produkcji sukienek, bluzek, pieluszek czy ubranek dziecięcych. Początkujące krawcowe mogą się obawiać szycia z muślinu, ponieważ cienkie tkaniny bywają kapryśne. Zebraliśmy więc i opisaliśmy błędy, które utrudniają pracę z tym materiałem. Poznaj je i opanuj szycie z muślinu do perfekcji!

Złe ustawienie maszyny do szycia

Częstym błędem rozpoczynających szycie jest traktowanie wszystkich tkanin tym samym, standardowym ustawieniem maszyny. Tymczasem poszczególne parametry, jak naprężenie nici czy szerokość ściegu istotnie wpływają na to, jak zachowują się różne rodzaje tkanin. Przy cieńszych materiałach, takich jak muślin, prawdopodobnie trzeba będzie zmniejszyć naprężenie nici i szerokość ściegu, by tkanina się nie marszczyła. Najlepiej przed właściwym szyciem poeksperymentować z ustawieniami maszyny na zapasowym kawałku materiału.

Zbyt gruba igła i nitka

Tak samo jak standardowe ustawienie maszyny do szycia nie będzie odpowiednie do tkanin, tak standardowa nitka i igła mogą się okazać zbyt grube przy drobnych splotach muślinu i niszczyć tkaninę w czasie szycia. Do cienkich tkanin, jak muślin, szyfon czy jedwab najlepiej wybrać igłę o rozmiarze 60-70. Ważne, by była nowa i odpowiednio ostra. Jeżeli tkanina w czasie szycia się zaciąga, igła prawdopodobnie jest stępiona lub ułamana przy końcu – należy ją wymienić. Również nici powinny być przeznaczone do cienkich tkanin – przy ich zakupie warto zwrócić na to uwagę.

Brak fastrygi

Muślin składa się z bardzo cienkich, ale mocno splecionych włókien. Przy wbiciu igły nie rozsuwają się one, ale przerywają. Dlatego trzeba szyć o wiele ostrożniej niż w przypadku grubszych materiałów o luźniejszym splocie – pomyłki, takie jak wypruty szew, będą bardzo widoczne. Warto wcześniej połączyć kawałki muślinu, które zamierzamy zszyć na maszynie, ręczną fastrygą (oczywiście przy użyciu cienkiej igły i nitki). Zapobiegnie to pomyłkom i ułatwi zszywanie materiału na maszynie bez jego przesuwania.

 Szycie z muślinu nie musi być trudne, nawet dla początkujących. Trzeba tylko traktować go z uwagą należytą cienkiej tkaninie.

px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl