px

Jak samodzielnie uszyć maseczkę ochronną na twarz, która spełnia normy sanitarne? – poradnik

Jak samodzielnie uszyć maseczkę ochronną na twarz, która spełnia normy sanitarne? – poradnik

Coronawirus SARS-CoV-2 opanował cały świat, obnażając tym samym ogromne braki środków ochrony, wśród służb medycznych i ludności cywilnej. Okazało się bowiem, że środki do dezynfekcji skóry oraz maseczki ochronne na twarz stanowią podstawowe narzędzia do walki z pandemią. W związku z tym bardzo szybko ruszyła masowa ich produkcja – przedsiębiorstwa zwiększyły swoje moce produkcyjne, a osoby przebywający na przymusowej kwarantannie zaczęły działać na własną rękę. Warto dodać, że WHO na swojej stronie zamieściła przepis na środek dezynfekujący, a wykroje na maseczki są powszechnie dostępne w internecie. Z samodzielnym uszyciem maseczki poradzi sobie każdy, kto dysponuje odpowiednimi materiałami.

Elementy niezbędne do uszycia maseczki medycznej

Do szycia maseczki niezbędne będą 3 podstawowe elementy:

  • Bawełna gładka lub polska bawełna drukowana o odpowiedniej gęstości, spełniająca określone normy bezpieczeństwa i jakości (np. Öko-Tex Standard 100 IW00104). W tym przypadku najlepsza będzie tkanina o gramaturze 110-200 g, a więc cienka do średniej. Szczególnie polecamy naszą bawełnę francuską, która ma małe wzorki a więc tym samym idealnie nadaje się do tego celu. Bawełna dobrze sprawdza się do szycia maseczek, ponieważ odprowadza wilgoć i zapewnia pełną cyrkulację powietrza (można w niej oddychać). Dodatkowo można ją prać i suszyć w wysokich temperaturach, bez ryzyka utraty pierwotnej formy i właściwości. Oczywiście znacząco ułatwia to na wielokrotne stosowanie maseczki.
  • Flizelina medyczna pełniąca funkcję wkładu do uszycia maseczki. Wkłady należy wymienić dość często. Warto dodać, że flizelina medyczna posiada certyfikat Oeko-Tex, co oznacza, że spełnia najwyższe standardy jakości, czyli bezpieczna dla skóry.
  • Bawełniane troczki, tasiemki lub gumki to niezbędne dodatki do uszycia maseczki medycznej. Najlepiej, aby były bardzo elastyczne i wykonane z bawełny.

maseczki ochronne

Szycie maseczki medycznej

Uszycie maseczki medycznej nawet osobie początkującej, nie powinno zająć więcej niż pół godziny. W tym celu warto podążać za instrukcją:

  1. Dwa kwadraty bawełny o wymiarach 40 cm x 40 cm zszyj ze sobą prawą stroną do prawej (jeżeli bawełna jest pokryta drukiem, pozostawiając na jednym boku niezszyty otwór o szerokości ok. 10 cm).
  2. Wywrócić powstałą w ten sposób „poszewkę” na prawą stronę.
  3. Przeciwległe boki zbierz symetrycznie w 3 zakładki i zszyj je w taki sposób, by miały ok. 15 cm.
  4. Doszyj bawełniane troczki do wiązania do wszystkich rogów.
  5. Do środka maseczki włóż prostokąt wycięty z flizeliny medycznej o wymiarach 14 cm x 19 cm

W ten prosty sposób można samodzielnie uszyć maseczkę medyczną, która przyda się na zakupach czy w drodze do pracy. Maseczkę należy wyprać w wysokiej temperaturze i przeprasować. Przed następnym użyciem wystarczy umieścić w niej świeży wkład.

px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl