px

DIY: Jak samodzielnie uszyć funkcjonalna i designerską torbę?

DIY: Jak samodzielnie uszyć funkcjonalna i designerską torbę?

Znudziły ci się powszechnie dostępne na rynku torby o powtarzalnych, nudnych wzorach? Pragniesz mieć satysfakcję z samodzielnego wykonania czegoś praktycznego i oryginalnego, a w dodatku ekologicznego? Jeżeli tak, to czas najwyższy na własnoręczne wykonanie torby na zakupy, na plażę czy do pracy.

Wykrój na torbę

Uszycie torby to jedno z podstawowych zadań, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Jednak, aby była ona funkcjonalna, powinniśmy wybrać odpowiedni wykrój na torbę. Wiele ciekawych wzorów wykrojów można znaleźć w internecie, a konkretnie na blogach o tematyce tekstylnej i na portalach o charakterze poradnikowym. W sklepach internetowych można kupić gotowe wykroje na konkretnej tkaninie. W takim wypadku wystarczy tylko zamówić konkretny rodzaj tkaniny, a potem wyciąć po zaznaczonych liniach i zszyć odpowiednie części produktu.

Czasami warto sięgnąć również po fachową literaturę lub tematyczne czasopisma. Proste wykroje na torby o geometrycznych kształtach można też wykonać samodzielnie.

Rodzaje materiałów krawieckich

Przygotowanie wykroju to dopiero początek. Konieczne będzie również wybranie materiału na torbę. Dobrym wyborem jest sklep internetowy, który zazwyczaj dysponuje szeroką gamą produktów, zróżnicowanych pod względem faktury, koloru, splotu czy nadruku. Dużą popularność zyskuje także druk cyfrowy na tkaninach. Do uszycia torby lepiej wybrać grubszy i bardziej wytrzymały materiał, taki jak płótno, tkanina wodoodporna, bawełna panama. Kwestia wzoru i koloru zależna jest wyłączne od gustu i pomysłowości twórcy.

Sposób wykonania

Wykonanie torby rozpoczynamy od zrobienia wykroju, a potem fastrygi, czyli prowizorycznego zszycia elementów torby luźnym ściegiem. Po dokonaniu przymiarek nadchodzi czas na szycie właściwe. Jeśli dysponujemy maszyną do szycia, czas wykonania naszej torby będzie znacznie krótszy. Nie musimy znać zaawansowanych technik szycia. Wystarczy bowiem, że połączymy wszystkie elementy ściegiem podstawowym. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, niestety musimy wykonać całą pracę ręcznie. Po zszyciu wszystkich elementów pozostaje nam tylko wyprasowanie torby oraz doszycie ucha i ewentualnych ozdób, takich jak pompony, koronki czy cekiny.

Samodzielne wykonanie modnej i praktycznej torby zapewne gwarantuje dużo satysfakcji, a wybór materiałów krawieckich, wykrojów i dodatków może okazać się świetną zabawą.

px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl