Muślin szturmem podbija rynek tekstylny. I choć ubrania z tej tkaniny noszą zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi, moda dziecięca zdecydowanie ukochała sobie tę tkaninę. Dlaczego tak się dzieje i z jakich powodów warto rozważyć zakup tego typu materiału? Oto najważniejsze informacje na temat muślinu!
Choć muślin jest tkaniną znaną już od dawna, od kilku sezonów mówi się o nim znacznie głośniej. Polskie marki modowe – szczególnie z dziecięcymi propozycjami – reklamując swoje kolekcje, podkreślają, że część linii stworzono właśnie z muślinowych materiałów.
Dlaczego branża mody pokochała tego rodzaju tekstylia i z jakich powodów warto zainwestować w muślinowe produkty dla naszych pociech?
Muślin – jaki materiał kryje się pod tym pojęciem?
Poruszając temat muślinu, warto zacząć od wyjaśnienia, jaka konkretnie tkanina kryje się pod tym pojęciem. Mowa o półprzezroczystym materiale z charakterystycznym splotem. Powstaje on z czesanych włókien bawełny, jedwabiu, lnu lub wełny.
Eksperci uważają, że jest to świetna alternatywa przede wszystkim dla klasycznej bawełny. Co ciekawe, nazwa tej tkaniny pochodzi od miasta Mosul (Irak), ale w rzeczywistości muślin wywodzi się z Dhaki (Bangladesz).
Muślin bawełniany, lniany, a może jedwabny?
Warto wiedzieć, że muślin występuje pod kilkoma postaciami. Jest to związane z włóknami, z których się go wytwarza. Jedną z najpopularniejszych wersji tej tkaniny jest muślin bawełniany. Mowa o materiale półprzeźroczystym, zwiewnym, lekkim i przystępnym cenowo.
Wyróżnić możemy także muślin zrobiony z wełny. To ciepła, mięsista i miękka propozycja. I choć mowa o grubszej strukturze, muślin w tej opcji również jest lekko przezroczysty. Dodajmy, że ubrania wyprodukowane z wełnianego wariantu doskonale chronią nasze ciało przed zimnem.
Muślin lniany to kolejna wersja tej tkaniny. Po czym można go poznać? Po luźnym splocie. Poza tym ta opcja zbliżona jest do bawełnianej, choć jest od niej zdecydowanie bardziej sztywna.
Do wyboru mamy także muślin jedwabny. To zdecydowanie najbardziej elegancka i luksusowa propozycja, a co za tym idzie – droższa. Ten rodzaj muślinu wykonuje się z ciasno poskręcanych przędz. Ubrania wykonane z tego typu tkaniny są bardzo gładkie i niesamowicie przyjemne w dotyku.
Warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy także muślin bambusowy. Nie jest to tkanina w stu procentach naturalna, ponieważ uzyskuje się ją z włókien sztucznych, które jednak wytwarza się ze składników roślinnych. W tym przypadku celulozy pozyskiwanej z bambusa.
Muślin double gauze – doskonała tkanina do tworzenia dziecięcych ubranek i akcesoriów
Na metkach wielu ubrań i dodatków można znaleźć również hasło „muślin double gauze”. O jakim rodzaju tkaniny mowa w tym przypadku? Chodzi o bardzo delikatny materiał, który w stu procentach został wyprodukowany z bawełny.
Co ważne, posiada on dwie, cienkie warstwy. W praktyce oznacza to brak prześwitywania. Dzięki temu doskonale sprawdzi się jako materiał na sukienki czy spódniczki. Wielu producentów akcesoriów dziecięcych tworzy z nich także kocyki czy otulacze.
W świecie designu muślin double gauze także znajduje dla siebie przestrzeń. Tkaninę tę można zauważyć na poduszkach dekoracyjnych czy narzutach na łóżko.
Double gauze jest elastyczny i ma marszczoną strukturę, która daje wrażenie krepowania. Istotną informacją jest także fakt, że tego typu muślin ma termoregulacyjną funkcję. Oznacza to, że w okresie zimowym utrzymuje ciepło, a w letnim chłodzi.
Zalety ubranek dziecięcych i pościeli z muślinu
Muślin to tkanina, która jest bardzo delikatna i lekka. Poza tym nie podrażnia wrażliwej, dziecięcej skóry. Co ciekawe, charakteryzuje się ona dużą chłonnością – szybko absorbuje wilgoć i jeszcze szybciej ją oddaje, czyli schnie wręcz błyskawicznie.
To szczególnie cenna właściwość, bowiem dziecięce ubranka muszą być często prane (z każdym praniem rzeczy będą stawać się coraz bardziej miękkie). Muślin dobrze znosi też wyższe temperatury.
Dodajmy, że ubrania z tego typu tkaniny są trwałe, odporne na przetarcia i rozciąganie. Warto też zaznaczyć, że muślin przepuszcza powietrze, a więc maluchy nie będą się w nich pocić – nawet podczas intensywnej zabawy.
Jak dbać o muślin?
Aby muślinowe ubrania najmłodszych (i nie tylko!) jak najdłużej prezentowały się jak nowe, trzeba o nie odpowiednio dbać. W jaki sposób? Przede wszystkim dobrze byłoby prać je w temperaturze 30 stopni, korzystając przy tym z programu do delikatnych tkanin. Do czyszczenia nie powinno się używać wybielaczy ani innych silnych środków piorących.
Czy muślinowe rzeczy można odwirowywać? Tak, ale trzeba nastawić pralkę na najniższe obroty. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia delikatnych włókien. Podobnie zresztą jak w przypadku suszenia automatycznego.
Czy muślinowe ubranka i akcesoria można prasować? Owszem, ale pod warunkiem, że ustawi się temperaturę nie wyższą niż 100 stopni. Pamiętajmy jednak, że muślin nie potrzebuje kontaktu z żelazkiem, by prezentować się naprawdę świetnie!
Zobacz także: Muślin bawełniany – co można z niego uszyć?