Jak dbać o materiały z wiskozy?

Jak dbać o materiały z wiskozy?

  otula.pl  

 (0)

  Nowości

Wiskoza to wyjątkowa i elegancka, jedna z bardziej popularnych na rynku odzieżowym. Należy do włókien sztucznych, a do jej wykonania używa się celulozy z drzew. Przetworzony naturalny surowiec nadaje jej charakterystyczne właściwości, dzięki którym wiskoza wręcz idealnie nadaje się na letnie ubrania. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o ten materiał.

Cechy i parametry wiskozy

Ubrania ze wzorzystej wiskozy to idealna propozycja na lato. Warto jednak znać podstawowe parametry tego materiału, by wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Wiskoza występuje jako tkanina lub dzianina. Różnica pomiędzy tymi materiałami polega na zastosowaniu innego splotu nitek. Warto mieć to na uwadze, gdy kupujesz wiskozę na metry, aby uszyć z niej ubranie. Dzianina wiskozowa lepiej dopasowuje się do ciała. Rodzaj materiału także determinuje pewne cechy odzieży. Elastyczne dzianiny po upraniu i wysuszeniu na płasko najczęściej nie wymagają już prasowania.

Tkanina wiskozowa – jak ją prasować?

Z kolei tkanina wiskozowa po praniu może się gnieść. Jednak jej prasowanie nie powinno sprawiać problemów, a temperatura żelazka nie może przekroczyć 100 stopni Celsjusza, więc używaj niskiej lub średniej nastawy. Warto też pamiętać o tym, aby wiskozę prasować przez czystą i suchą szmatkę (najlepiej bawełnianą), która nie zostawia śladów. Zanim rozpoczniesz prasowanie, przewróć ubrania na lewą stronę, aby uniknąć wyświecenia się materiału. Błyszczenie fragmentu odzieży wygląda nieestetycznie i może wystąpić, gdy nieprawidłowo prasujesz wiskozę, szczególnie gdy ma ona ciemny kolor.

Wiskoza – delikatny materiał do prania w niskiej temperaturze

Odzieży z wiskozy nie należy prać w wysokiej temperaturze. Jeśli chcesz, aby twoje koszule, spódnice czy sukienki zachowały swój fason przez długi czas, pierz je w maksymalnie 30 stopniach Celsjusza. Niska temperatura prania sprawi też, że tkanina na długi czas pozostanie miękka i delikatna w dotyku. Materiał z wiskozy najlepiej jest prać ręcznie. Nadaje się również tryb prania ręcznego lub prania delikatnych tkanin w pralce automatycznej. Ta zasada obowiązuje nie tylko w przypadku ubrań wykonanych z wiskozy, ale także odzieży z jej domieszką w składzie. Równie istotne jest ustawienie możliwie niskich obrotów, ponieważ mocne odwirowanie naciąga włókna i sprawia, że materiał się odkształca.

Wiskoza na metry – jak suszyć materiał?

Z uwagi na niskie obroty pralki podczas wirowania, po wyjęciu ubrań z pralki są one mocno wilgotne. Dlatego niezwykle istotnym elementem prawidłowej pielęgnacji tkaniny wiskozowej jest jej suszenie. Podczas rozwieszania do wyschnięcia należy zwrócić uwagę na to, aby nie rozciągać materiału. Większe ubrania najlepiej jest suszyć po położeniu ich na rozłożonym na płasko ręczniku. Jeśli suszysz lekkie ubrania, np. koszulę z krótkim rękawem, możesz skorzystać z tradycyjnego suszaka do prania. Większy udział wiskozy w składzie materiału niesie ze sobą więcej wymagań co do suszenia i przechowywania. Najkorzystniej jest kłaść ubrania z wiskozy na płasko.

Przekonaj się, że wiskoza to uniwersalne włókno. Nadaje się do szycia spodni, koszul, zwiewnych spódnic i letnich sukienek. To zdecydowanie najlepszy materiał na upał. Jest chłodny w dotyku, niezwykle przewiewny oraz cienki. Ponadto, nie powoduje uczuleń dzięki właściwościom antyseptycznym. Ubrania wiskozowe doskonale układają się na ciele, podkreślając kształty i maskując niedoskonałości figury. Prawidłowa pielęgnacja wzorzystej wiskozy umożliwi ci zachować piękny wygląd twoich ubrań na dłużej. Z troską pierz, susz i prasuj swoją odzież.

 

 (0)