Tkanina JEANS

Tkanina jeansowa jest wykonana w splocie skośnym używana najczęściej do produkcji ubrań jak spodnie, kurtki, bluzki, spódnice.

Materiał jeansowy na metry

W sklepie otula.pl proponujemy także jeans w postaci pikowanej to znaczy podszytej ociepliną i przepikowana co daje możliwość wykorzystania tej tkaniny w niekonwencjonalny sposób. Taka tkanina wprost idealnie nadaje się na kocyk (nasz jeans jest miękki i miły w dotyku), matę dla dziecka, poduszeczki, torby a także ochraniacze do łóżeczka dla dziecka.

Aktywne filtry

Tkanina jeans – krótka historia

Jeans jest tkaniną, której nie trzeba nikomu przedstawiać. To prawdopodobnie najbardziej znany materiał na świecie. Skąd pochodzi? Jak jest produkowany? Warto przyjrzeć się bliżej jego historii.

Jeansy powszechnie kojarzymy ze Stanami Zjednoczonymi. Nie każdy jednak wie, że nazwa jeans wywodzi się z francuskiego zwrotu Blue de Gênes, oznaczającego błękit Genui. To właśnie w tym włoskim mieście zaczęto produkować odzież marynarską z tkaniny jeans. Inna nazwa materiału - denim - także wywodzi się z Francji. Określenie denim pochodzi od nazwy francuskiego miasta Nîmes, w którym powstała pierwsza fabryka materiału jeans. De Nîmes oznacza po prostu z Nîmes. Warto wiedzieć, że tkanina produkowana w południowo-wschodniej Francji przeznaczona była przede wszystkim na namioty oraz tapicerkę meblową. Jeans rozsławili jednak Amerykanie. Oscar Levi Strauss jako pierwszy wyprodukował spodnie jeansowe z myślą o farmerach, robotnikach i górnikach. Był to klasyczny model wykonany z ciemnego denimu z pomarańczowymi szwami, pięcioma kieszeniami, zapinany na guziki oraz wzmocniony miedzianymi nitami. Warto tutaj wspomnieć także inne nazwisko. Uważa się, że pierwsze spodnie dżinsowe tak naprawdę zaprojektował i uszył Jacob Davis, który kupował od Straussa materiał. Davis nie posiadał jednak środków finansowych na opatentowanie swojego projektu. Panowie weszli więc w spółkę. W 1853 roku powstała firma Levi Strauss & Co – znana do dzisiaj i ceniona przez konsumentów na całym świecie.

W Stanach Zjednoczonych trwała wtedy gorączka złota. Nic więc dziwnego, że klientelę stanowili przede wszystkim poszukiwacze złota. Ze względu na dużą wytrzymałość denimowe spodnie cieszyły się także popularnością wśród robotników, górników i farmerów. W 1905 roku powstał słynny model 501, który jest produkowany do dzisiaj. W latach 30., za sprawą westernów, w jeansach zapragnęli chodzić nie tylko robotnicy. Stały się one symbolem męskości. W 1938 roku zaczęto produkować także damskie fasony, a za sprawą Marylin Monroe, zapragnęły je nosić kobiety. W latach 50. jeansy zaczęto produkować w Polsce, a latach 80. były już popularne na całym świecie. Do dzisiaj to najczęściej kupowane spodnie na świecie. Każdego roku produkuje się około miliarda sztuk.

Z czego powstaje materiał jeans?

Pierwszy materiał jeans został wyprodukowany z jedwabiu oraz wełny. Aby uzyskać charakterystyczny kolor, tkaninę barwiono indygo, czyli organicznym związkiem chemicznych, który występuje naturalnie w liściach indygowców, ale jest także pozyskiwany syntetycznie.

Natomiast pierwsze jeansy w Stanach Zjednoczonych produkowano z brązowej tkaniny cotton duck, obecnie służącej do wyrobu płócien malarskich. Szybko jednak przerzucono się na denim, wytwarzany z tkaniny bawełnianej w splocie skośnym. Od 1897 roku indygo zaczęto pozyskiwać syntetycznie, a zatem zrezygnowano z naturalnych barwników.

Jeans na metry w otula.pl

Gdzie kupić jeans na metry? W otula.pl, można znaleźć bardzo oryginalną tkaninę jeans – mianowicie pikowaną, składającą się z trzech warstw (denim, owata, flizelina) i ozdobioną ciekawymi wzorkami. Na szczególną uwagę zasługuje ciemny jeans w drobne białe gwiazdki o średnicy 5 milimetrów, z pikowanymi kwadratami o bokach 3,5 centymetra. To idealna tkanina do uszycia akcesoriów dziecięcych, śpiworków, narzutek, poszewek na poduszki czy ochraniaczy. Posiadamy także podobny materiał jeansowy w bardzo modne groszki. Zachęcamy się do zapoznania z naszą bogatą ofertą.